Hamburger menu

Prvi potezi

Kako registrirati auto?

Ako uvozite automobil iz druge države u Hrvatsku, postupak registracije može biti složeniji. Evo općenitih koraka koje trebate slijediti:

1. Tehnički pregled u zemlji porijekla:
Prije nego što vozilo uvezete, obavezno obavite tehnički pregled u zemlji porijekla. Vozilo mora zadovoljavati tehničke standarde kako bi se moglo registrirati u Hrvatskoj.

2. Dokumentacija:
Pripremite dokumentaciju koja uključuje osobnu iskaznicu ili putovnicu, originalni račun o kupnji, certifikat o tehničkom pregledu, prijelaznu tablicu (ako je primjenjivo), polisu osiguranja i ostale relevantne dokumente.

3. Carinske formalnosti:
Ako vozilo dolazi iz zemlje izvan Europske unije, mogu biti potrebne carinske formalnosti. Proučite relevantne informacije o carinama i porezima.

4. Prijevoz u Hrvatsku:
Organizirajte prijevoz vozila u Hrvatsku. Ovisno o udaljenosti, možete koristiti prijevoznicu ili voziti vozilo sami.

5. Carinsko odobrenje i PDV:
Ako uvozite vozilo izvan EU, trebate dobiti carinsko odobrenje i platiti određeni trošak na uvoz.

6. Tehnički pregled u Hrvatskoj:
Po dolasku u Hrvatsku, obavite tehnički pregled vozila kod ovlaštene stanice.

7. Registracija:
Nakon uspješnog tehničkog pregleda, registrirajte vozilo u nadležnom uredu za registraciju vozila.

8. Tablice i prometna dozvola:
Nakon registracije, dobit ćete registarske tablice i prometnu dozvolu.

Proučite sve relevantne propise i obratite se lokalnim vlastima ili agenciji za registraciju vozila kako biste bili sigurni da pratite sve potrebne korake i zadovoljavate uvjete uvoza vozila.

Registriraj OIB

ŠTO JE OIB?

OIB (Osobni Identifikacijski Broj) je jedinstveni identifikacijski broj dodijeljen pojedincima u Republici Hrvatskoj. OIB ima 11 znamenki i koristi se kao osnovni identifikator građana u različitim administrativnim, poslovnim i drugim službama. Dodijeljen je svakom građaninu pri rođenju ili pri prvom kontaktu s određenim državnim tijelima.
OIB se koristi u različite svrhe, uključujući porezne evidencije, medicinske evidencije, bančarske transakcije, registraciju vozila, pristup državnim uslugama i mnoge druge administrativne procese. Važno je napomenuti da je OIB osnovni identifikator za praćenje financijskih i drugih aktivnosti građana te da se često zahtijeva u službenim transakcijama i dokumentima.

KOME SE IZDAJE OIB?

Izdaje se građanima Republike Hrvatske kao i stranim i fizičkim osobama. OIB za strance izdaje se osobama koje se upisuju u službene evidencije odobrenja boravka te ukoliko je strana osoba postala porezni obveznik prema posebnom propisu.

ZAŠTO JE OBAVEZNO REGISTRIRATI OIB?

Osobni identifikacijski broj odnosno OIB potrebno je zatražiti ukoliko planirate boraviti u Hrvatskoj dulje od uobičajenog turističkog boravka i prijavljujete se za boravak u RH, ukoliko planirate kupiti nekretninu u Hrvatskoj, ukoliko planirate otvoriti tvrtku i/ili platiti porez u Hrvatskoj ili ukoliko otvarate bankovni, komunalni ili telefonski račun u Hrvatskoj.

KAKO REGISTRIRATI OIB KAO FIZIČKA OSOBA?

01 Odabir Nadležnog Tijela:
Ako ste državljanin Republike Hrvatske, registraciju OIB-a obično obavljate u nadležnom Matičnom uredu prema mjestu prebivališta ili boravišta. Ako ste stranac koji boravi u Hrvatskoj, postupak se obavlja putem Porezne uprave.

02 Prikupljanje Dokumenata:
Pripremite dokumente potrebne za registraciju, uključujući važeći osobni dokument (npr. osobna iskaznica ili putovnica).

03 Posjetite Nadležno Tijelo:Predaj ispunjeni obrazac te traženi dokument
Posjetite Matični ured ili Poreznu upravu ovisno o vašoj situaciji.

04 Ispunjavanje Zahtjeva:
Ispunite obrazac za registraciju OIB-a. U Matičnom uredu, to može biti obrazac za prijavu prebivališta, dok će u Poreznoj upravi obrazac biti vezan uz porezne obveze.

05 Predajte Zahtjev
Predajte ispunjeni obrazac i sve potrebne dokumente nadležnom tijelu. Registracija se može obaviti i online.

06 Pratite Postupak
Pratite postupak registracije i provjeravajte status vašeg zahtjeva putem sustava koji koristi nadležno tijelo.

07 Dobivanje OIB-a
Nakon odobrenja zahtjeva, dobit ćete dodijeljeni OIB. OIB će biti korišten kao jedinstveni identifikator u raznim administrativnim i poreznim postupcima.

KAKO REGISTRIRATI OIB KAO PRAVNA OSOBA?

Registracija OIB-a za pravnu osobu u Republici Hrvatskoj obavlja se prema određenim postupcima i koracima. Evo općeg vodiča kako registrirati OIB kao pravna osoba:

Koraci za Registraciju OIB-a kao Pravna Osoba:

01 Dokumentacija
Pripremite svu potrebnu dokumentaciju koja će biti potrebna za registraciju. Ovo može uključivati statut tvrtke, potvrdu o registraciji tvrtke, identifikacijski dokument odgovorne osobe, i druge relevantne dokumente.

02 Odabir Nadležnog Tijela
Ovisno o vrsti pravne osobe, odaberite nadležno tijelo za podnošenje zahtjeva za OIB. Za većinu pravnih osoba, to je Porezna uprava.

03 Podnošenje Zahtjeva
Podnesite zahtjev za dodjelu OIB-a nadležnom tijelu. Zahtjev se može podnijeti osobno ili putem elektroničkih sustava, ovisno o mogućnostima nadležnog tijela.

04 Popunjavanje Obrasca
Popunite obrazac koji će biti korišten za registraciju OIB-a. Ovaj obrazac obično sadrži osnovne informacije o pravnoj osobi, uključujući naziv, sjedište, identifikacijske podatke odgovorne osobe itd.

05 Priloženi dokumenti
Priložite sve potrebne dokumente uz zahtjev. Ovisno o specifičnostima vaše pravne strukture, mogu se tražiti dodatni dokumenti.

06 Dobivanje OIB-a
Nakon obrade zahtjeva, pravna osoba će dobiti dodijeljen OIB koji se koristi kao jedinstveni identifikator u poslovnim i administrativnim procesima.

UKRATKO

Da biste podnijeli zahtjev za OIB (Osobni identifikacijski broj) u Hrvatskoj, možete posjetiti najbližu područnu jedinicu Porezne uprave. Porezna uprava u Hrvatskoj odgovorna je za izdavanje OIB-a. Tamo možete dobiti obrazac zahtjeva, ispuniti ga i predati uz potrebnu dokumentaciju.

Također je moguće podnijeti zahtjev za OIB putem interneta, koristeći sustav e-Građani. Registriranjem na e-Građani platformu i pružanjem potrebnih informacija, možete podnijeti zahtjev za OIB online.

U svakom slučaju, preporučljivo je provjeriti najnovije informacije i postupak na web stranicama Porezne uprave ili se obratiti njihovom korisničkom centru kako biste dobili točne upute i saznali koja je najbliža lokacija za vas.

Treba Vam pomoć?

Kontaktirajte naše partnere.

Agencija za nekretnine

Cro Living Nekretnine

Marija Božić

Ivanić-Grad

Cro Living Real Estate Logo