Hamburger menu

Financije

MOGU LI KAO STRNAC DOBITI KREDIT U HRVATSKOJ?

Da, kao stranac možete dobiti kredit u Hrvatskoj, ali postupak i uvjeti mogu varirati ovisno o banci i vrsti kredita koji želite dobiti. Evo nekoliko općih smjernica:

1. Vrsta kredita:
Postoji više vrsta kredita, uključujući stambene kredite, gotovinske kredite, automobilske kredite itd. Svaka vrsta kredita ima svoje specifične uvjete i zahtjeve.

2. Dokumentacija:
Kao stranac, obično ćete morati pružiti određenu dokumentaciju. To može uključivati važeću putovnicu, potvrdu o prebivalištu u Hrvatskoj (npr. prijava boravišta), dokaz o zaposlenju i primanjima, te druge relevantne informacije.

3. OIB (Osobni Identifikacijski Broj):
OIB je jedinstveni identifikacijski broj u Hrvatskoj i često je potreban prilikom apliciranja za kredit.

4. Zaposlenje i prihodi:
Većina banaka će zahtijevati dokaze o vašem zaposlenju i prihodima kako bi procijenile vašu sposobnost vraćanja kredita.

5. Kreditna povijest:
Vaša kreditna povijest može utjecati na odobrenje kredita. Ako ste stranac koji je nedavno stigao u Hrvatsku, možda nemate lokalnu kreditnu povijest.

6. Jamci:
U nekim slučajevima, banka može zahtijevati jamca koji je domaći državljanin s određenim prihodima i kreditnom poviješću.

7. Kreditni iznos i rok otplate:
Banke će ocijeniti koliko kredita možete dobiti na temelju vaših financijskih sposobnosti. Također će se razmotriti razdoblje otplate.

Preporučujemo da direktno kontaktirate banke u Hrvatskoj kako biste dobili točne informacije o uvjetima i procedurama koje primjenjuju.

Kako otvoriti račun u banci?

Otvoriti račun u banci u Hrvatskoj obično uključuje nekoliko koraka. Evo osnovnih uputa:

1. Izbor banke:
Prvi korak je odabir banke u kojoj želite otvoriti račun. U Hrvatskoj postoji nekoliko banaka, a svaka može imati različite vrste računa i usluga.

2. Dokumentacija:
Prije nego što posjetite banku, pripremite potrebnu dokumentaciju. To obično uključuje važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu, dokaz o prebivalištu (npr. račun za struju ili telefonski račun) i OIB (Osobni Identifikacijski Broj).

3. Izbor vrste računa:
Bankovni službenik će vam predstaviti različite vrste računa koje banka nudi. Odaberite onu koja najbolje odgovara vašim potrebama, bilo da je to žiro, štedni ili neki drugi tip računa.

4. Popunite obrasce:
Nakon odabira vrste računa, bit će vam predstavljeni obrasci koje trebate popuniti. Ovi obrasci uključuju osobne informacije, podatke o zaposlenju (ako je primjenjivo) i druge relevantne informacije.

5. Potpisivanje ugovora:
Nakon popunjavanja obrazaca, bit ćete zamoljeni da potpišete ugovor o otvaranju računa. Pažljivo pročitajte uvjete prije potpisivanja.

6. Primite dokumente:
Nakon što je postupak dovršen, dobit ćete potrebne dokumente, uključujući bankovnu karticu, čekovnu knjižicu (ako je primjenjivo) i druge relevantne informacije.

7. Aktiviranje računa:
U nekim slučajevima, posebno ako otvarate internetski bankovni račun, možda ćete trebati aktivirati račun putem internetskog bankarstva ili u bankovnom uredu.

Pratite upute i uvjete banke koju odaberete, jer se postupci malo razlikuju ovisno o instituciji. Preporučljivo je provjeriti i moguće naknade ili uvjete koje banka može primijeniti na vaš račun.

Poticaj za povratnike

Kako dobiti poticaj za povratnike?

Poticaji za povratnike u Hrvatsku mogu varirati ovisno o specifičnim programima i mjerama koje je Vlada Republike Hrvatske postavila u određenom trenutku. Evo općih koraka koje biste mogli poduzeti kako biste saznali o poticajima za povratnike:

1. Konzultirajte mjerodavne institucije:
Prva stanica trebala bi biti posjeta mjerodavnim institucijama u Hrvatskoj koje se bave pitanjima povratka i integracije. To uključuje Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, te lokalne uredi za povratak.

2. Istraživanje programa:
Informirajte se o trenutnim programima poticaja za povratnike. To mogu uključivati financijske poticaje, porezne olakšice, subvencije za zapošljavanje ili poduzetništvo, stanovanje i slično.

3. Provjerite uvjete:
Svaki program ima svoje uvjete. Provjerite jesu li uvjeti ispunjeni i koje dokumente trebate priložiti uz zahtjev.

4. Konzultirajte se s stručnjacima:
Ako imate poteškoća u razumijevanju ili procesu apliciranja, konzultirajte se s pravnim savjetnicima ili stručnjacima koji se bave pitanjima povratka i integracije.

5. Posjetite diplomatske predstavništva:
Ako živite izvan Hrvatske, posjetite diplomatska predstavništva Republike Hrvatske u vašoj zemlji boravišta. Oni često mogu pružiti informacije i pomoć u procesu povratka.

Napomena: Informacije o poticajima mogu se mijenjati, stoga je važno konzultirati najnovije izvore informacija ili se izravno obratiti relevantnim institucijama.